ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Nevruz, Milli Piyango biletlerine şans getiriyor…

 

Anadolu'da ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde son derece köklü ve zengin bir geçmişi olan Nevruz Bayramı her yıl 21 Mart’ta kutlanıyor. Milli Piyango biletleri, 29 Mart haftasında yapılacak çekiliş biletlerinde yerini alan Nevruz görselleriyle şans dağıtacak.  

Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesinin Türkiye adına icracı birimi olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü, Türkiye’de somut olmayan kültürel mirasın korunması ve yaşatılması yönündeki faaliyetlere önem veriyor. Nevruz Bayramı, 2009 yılında Azerbaycan, Hindistan, İran, Kırgızistan, Pakistan, Özbekistan ve Türkiye tarafından ortak dosya olarak sunulan ve UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine kaydedilen önemli unsurlarımızdan biri. Ulusal çalışmaların yanı sıra ‘‘ülkemizin zengin somut olmayan kültürel mirasının görkemli örneklerini, UNESCO aracılığıyla tüm insanlıkla paylaşma’’ vizyonunu gerçekleştirmek için Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce yapılan çalışmalardan biri de her yıl düzenlenen Nevruz etkinliklerine destek vermek. İşte bu amaçla Milli Piyango İdaresi ve Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliğinde yapılan çalışmalar sonucu, 29 Mart 2015 çekiliş tarihli Milli Piyango biletlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı logolarıyla birlikte Nevruz görselleri kullanıldı.

Nevruz Bayramının, geleneksel değerler ön planda tutularak ülke coğrafyasında dostluk ve kardeşlik içinde kutlanmasının sağlanması için çalışmalar yaptıklarını açıklayan Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ, Nevruz kutlamaları için Genel Müdürlük bütçesinden yapılan desteklerin yanı sıra Nevruz Bayramının kutlandığı 21 Mart haftası sonunda 29 Mart günü Kütahya’da çekilişi yapılacak olan Milli Piyango biletlerinde Nevruz temasının kullanılarak, köklü bir geçmişe sahip olan geleneksel kültür değerlerimizin tanıtılması ve korunmasını amaçladıklarını belirtti.