ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Adıyaman'da Mevlana Etkinliği

Adıyaman Etkinlikleri 09 Kasım 2007

Unesco’nun 2007 yılında iştirak edeceği “Mevlâna Celaleddin-i Rumi’nin 800. Doğum Yıl Dönümü Kutlamaları” çerçevesinde 35 il ve 10 Büyükşehir Belediyesinde gerçekleştirilen Mevlâna Etkinlikleri 09 Kasım 2007 Cuma Günü da Adıyaman’da halkımızın ilgi ve beğenisine sunuldu.

Etkinlik programı 09 Kasım 2007 Cuma akşamı saat 20.00’den itibaren, Adıyaman Cumhuriyet Kapalı Spor Salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ve ardından Adıyaman Belediye Başkanı Sn. Necip BÜYÜKASLAN’ın açılış konuşması ile başlamıştır. Daha sonra,konuşma kürsüsüne davet edilen Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe Din Bilimleri A.B.D. Başkanı Sn. Prof. Dr. Mustafa TAVUKÇUOĞLU’na teşekkür çiçekleri Adıyaman Belediye Başkanı Sn. Necip BÜYÜKASLAN tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma Eğitim Genel Müdürlüğü Hizmet İçi Eğitim Dairesi Başkanı Sn. Müjdat ÖZBAHÇIVANOĞLU’na da teşekkür çiçekleri Adıyaman Valisi Sn. Halil IŞIK tarafından verilmiştir.

Plaket töreninden sonra, tebliğini sunmak üzere Sn. Prof. Dr. Mustafa TAVUKÇUOĞLU kürsüye tekrardan davet edilmiştir. Mevlana’nın hayatı ve eserlerini konu alan ve 20 dakika süren tebliğin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu ve Sema Grubu’nun hazırlamış olduğu sinevizyon gösterisine geçilmiştir. Sinevizyon gösterisinden sonra, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu ve Sema Grubu’nun Pençgâh Makamı eşliğinde gerçekleştirdiği Sema törenine geçilmiş, tören katılımcılar tarafından ilgiyle takip edilmiştir.