ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Eskişehir’de Mevlana Etkinliği

Eskişehir’de Mevlana Etkinliği (07 Kasım 2007)

Eskişehir’de etkinliğin yapılacağı 07 Kasım 2007 tarihinde Bakanlığımızı temsilen A.İhsan GÜLSER (Daire Başkanı) ve Erol EVCİN (Kültür ve Turizm Uzman Yardımcısı) etkinliğin sorunsuz bir şekilde tamamlanması ve amacına ulaşması için gerekli çalışmaları yürütmüşlerdir. Bu doğrultuda Daire Başkanı A.İhsan GÜLSER söz konusu gün içinde Belediye Başkanı Sayın Burhan SAKALLI’ya bir nezaket ziyaretinde bulunmuş ve etkinlik hakkında kendisine bilgi sunmuştur. Hazırlıklar Odunpazarı Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Sayın İsmail KÖSE ile koordineli bir şekilde sürdürülmüştür. Ayrıca İl Kültür Turizm Müdürü Sayın Ali Osman GÜL ile de etkinlik hakkında fikir teatisinde bulunulmuştur.
Etkinlik programı akşam saat 19.30’da 1.200 kişilik Eskişehir Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başlamıştır. Müteakiben Belediye Başkanı Sayın Burhan SAKALLI etkinliğin anlam ve önemini belirten bir konuşma yapmış ve "Öğretisini yedi iklim dört bucakta insanlara bir kurtuluş ümidi olarak sunan Mevlevihanelerden birini içinde barındıran ve bu anlamda bir Mevlâna şehri olan Eskişehir'de böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan son derece mutluyum." diyerek memnuniyetini dile getirmiştir. Bunu Dr. Aliye ÇINAR’ın (Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi) etkinlikte hazır bulunan halka sunduğu “Mevlana’nın Hayatı ve Öğretisi” hakkında 25 dakika süren tebliği takip etmiştir.
Etkinlik, Mevlana’nın hayat hikayesini ve Mevleviliği anlatan bir sinevizyon gösterisinin ardından İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nun Tasavvuf Müziği dinletisi eşliğinde sema gösterisi ile devam etmiştir. Yaklaşık iki saat süren etkinliğe halkın büyük bir ilgi gösterdiği görülmüştür. Eskişehirliler gösteriyi ayakta alkışlayarak beğenilerini ifade etmişlerdir.