ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Trakya'da Mevlana Etkinlikleri

1. Kırklareli Etkinlikleri

Kırklareli’nde etkinliklerin yapılacağı 21 Mayıs 2007 Pazartesi günü Hizmet içi Dairesi Başkanı Müjdat ÖZBAHÇIVANOĞLU Kırklareli Valisi Sayın Hüseyin Avni COŞ ve Belediye Başkanı Sayın Cavit Çağlayan’a birer nezaket ziyaretinde bulunarak etkinlikler hakkında bilgi sunmuştur. Bölgedeki etkinliklere eşlik eden Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Sayın Doç.Dr.Bilal KEMİKLİ Kırklareli’nin önde gelen yerel radyo kanallarından biri olan Gözde FM’de 30 dakika süren bir söyleşiye katılmış ve burada Mevlana’nın dünya çapındaki önemi hakkında dinleyicilere önemli bilgiler vermiştir. Etkinlikler aynı günün akşamı saat 20.30’dan itibaren Kırklareli Kapalı Spor Salonu’nda Belediye Başkanı Sayın Cavit ÇAĞLAYAN’IN etkinliğin anlam ve önemini belirten açılış konuşması ile başlamıştır. Kırklareli Valisi Sayın Hüseyin Avni COŞ programa katılmış ancak konuşma yapmamıştır. Etkinlik programı Doç.Dr. Bilal KEMİKLİ’nin “Mevlana’nın Çağrısı” konulu tebliğ sunması ile devam etmiştir. Tebliğin ardından İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğunun Tasavvuf müziği eşliğinde Sema Gösterisi başlamış ve bu gösteri Kırklareli halkının büyük bir beğenisine mazhar olmuştur. 1000 kişilik bir kapasiteye sahip olan salonun hemen hemen tamamının dolu olduğu gözlemlenmiştir.

2. Edirne Etkinlikleri

Etkinlikler 22 Mayıs 2007 Salı günü itibariyle Edirne’de devam etmiştir. Söz konusu günde Bakanlığımızı temsilen Hizmet içi Dairesi Başkanı Müjdat ÖZBAHÇIVANOĞLU ve Kültür ve Turizm Uzman Yardımcısı Erol EVCİN Edirne Valisi Sayın Nusret MİROĞLU ile Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Cemil ERDOĞAN’a bir nezaket ziyaretinde bulunmuşlar ve yapılacak etkinlikler hakkında bilgi sunmuşlardır. Akşam saat 20.30’dan itibaren 3.500 kişilik Edirne Mimar Sinan Kapalı Spor Salonu’nda başlayan etkinlik için Edirne Belediyesi Başkan yardımcısı Sayın Cemil ERDOĞAN ve Edirne Valisi Sayın Nusret MİROĞLU hazır bulunmuşlar ancak konuşma yapmamışlardır. Ardından Doç.Dr. Bilal KEMİKLİ “Mevlana’nın Çağrısı” adlı tebliğini halka sunmuştur. Tebliği takiben İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğunun Tasavvuf müziği eşliğinde icra edilen Sema Gösterisi katılımcılar tarafından yoğun bir ilgiyle takip edilmiştir.

3. Tekirdağ Etkinlikleri

Türkiye’deki Mevlana etkinliklerin ilk ayağı olan Trakya bölgesinde etkinlik yapılan son ilimiz Tekirdağ olmuştur. 23 Mayıs 2007 Çarşamba günü bakanlığımızı temsilen Hizmet içi Dairesi Başkanı Müjdat ÖZBAHÇIVANOĞLU Tekirdağ Valisi Sayın Aydın Nezih DOĞAN’ı ve Belediye Başkanı Sayın Ahmet AYGÜN’ü makamlarında ziyaret ederek yapılacak etkinlikler hakkında bilgi sunmuştur. Saat 20.30’da Tekirdağ Belediyesi Kültür Merkezi’nde saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından Tekirdağ Belediye Başkanı Sayın Ahmet AYGÜN ve Tekirdağ Valisi Sayın Aydın Nezih DOĞAN etkinliğin anlam ve önemini belirten birer konuşma yapmışlardır. Bu konuşmaları Doç.Dr. Bilal KEMİKLİ’nin “Mevlana’nın Çağrısı” konulu tebliği takip etmiştir. Ardından İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nun icra ettiği Tasavvuf müziği eşliğinde dönen semazenler Tekirdağ halkında büyük bir ilgi ve beğeni uyandırmıştır.