ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Klasik Kitap Sanatçısı İslam SEÇEN ile İlgili Taziye Mesajı

İslam SEÇEN1.jpg

2012 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülüne layık görülen ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında Bakanlığımızca 2015 Yılı Yaşayan İnsan Hazinesi ilan edilen Klasik Kitap Sanatçısı İslam SEÇEN’in vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

İslam SEÇEN’i her zaman saygıyla anacağımızı belirtir, kendisine Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve milletimize başsağlığı dileriz. 

İslam Seçen (1936-2019) Kimdir?

1936 yılında Kosova’nın Priştine kentinde doğan İslam Seçen, 1952 yılında Kosova’da Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitimine başlamış, 1957’de İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’ne geçiş yapmış ve 1960 yılında da mezun olmuştur. Prof. Dr. Sacit Okyay’dan klasik cilt dersleri, Prof. Dr. Emin Barın’dan modern cilt ve kaligrafi dersleri almıştır. 1961 yılında Süleymaniye Kütüphanesi’nde Cilt ve Patoloji Servisi’ni kuran sanatkâr, adı geçen kütüphaneye 27 yıl hizmet etmiştir. İslam Seçen bu süre içinde Portekiz’in başkenti Lizbon’daki Kalust Gülbenkyan Müzesi’nde (Museu Calouste Gulbenkian) bulunan İslami el yazmalarının restorasyon çalışmalarında bulunmuştur. 2001 yılında emekli olan İslam Seçen, 2007 yılına kadar Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü, Cilt Ana Sanat Dalı’nda Klasik Ciltçilik dersleri vermiştir. Klasik kitap sanatlarına yarım yüzyılı aşkın hizmet eden sanatkâr, Kültür ve Turizm Bakanlığı 2012 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülüne layık görülmüş ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2015 Yılı Yaşayan İnsan Hazinesi ilan edilmiştir.

İslam SEÇEN.jpg