ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

4. ETNOSPOR KÜLTÜR FESTİVALİ BAŞLADI…

Geleneksel spor ve oyunların bilinirliklerinin artması ve yaygınlaşması adına Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından düzenlenen “Etnospor Kültür Festivali”, İstanbul Yeşilköy Atatürk Havalimanında başladı.“Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın” sloganıyla hayata geçirilen festival geleneksel spor ve kültürleri topluma tanıtmayı ve yaygınlaştırmayı amaçlıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü 4 gün sürecek festivale 60 Geleneksel Sanatçı ve “UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerinde Türkiye” sergisi ile katıldı. Bilindiği üzere; Türkiye; UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine kaydettirdiğimiz 17 unsur ile 178 ülke içinde en çok kültürel değer kaydettiren ilk 5 ülke arasında yer alıyor.

Yüzbinlerce insanın ata sporlarını öğrenmesine ve bu alanda belleğin tazelenmesine katkıda bulunan Etnospor Kültür Festivali bu yıl, misafir ülke Arjantin başta olmak üzere 16 ülkenin katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Festivalde geleneksel Türk sporlarının yanı sıra 14 farklı medeniyeti temsil eden geleneksel çadırlarda oba yaşamı, Mehter Takımı ve kılıç kalkan gösterileriyle tarihi el sanatları atölyeleri gibi pek çok aktivite yer alacak. Festival, Türk devlet ve topluluk çadırları, yöresel çadırlar, geleneksel lezzetler, geleneksel çocuk oyunları, binicilik, halk oyunları, Orta Asya geleneksel toyları ve yağlı güreş etkinlikleriyle ziyaretçilerini ağırlayacak. Organizasyona katılan her yaş grubundan çocuk, topaç, çember, kaşık kukla, masal, bilmece-mani küpleri, köy seyirlik oyunları, koz oyunu, çocuk tiyatrosu, gibi oyunları oynama şansı bulacak. 

Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ, Etnospor Festivali ile ilgili yaptığı değerlendirmede geleneksel sanatların; toplumda birlik ve bütünlük oluşturan, kültürel bağları güçlendiren, geçmiş ve gelecek arasında bağlantı kuran bir köprü niteliği taşıdığına dikkat çekerek; düzenlenen festivaller vasıtasıyla bu sanatların yaşatılmasının ve nesilden nesle aktarılmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Festivale katılan ve hünerlerini sergileyen sanatçılara teşekkürlerini ileten Okan İBİŞ, gençlerimizi etkinliğe davet ederek, geleneksel sanatlarımızı ve bu sanat dalları etrafında şekillenen kadim kültürümüzü tanımaları için çağrıda bulundu.

  • de652054-81c1-483c-9233-d2428fcf263b.jpg
  • a239f4d3-041d-4ad5-afea-1a9e795cb783.jpg
  • 2d9db381-8cc9-4c2e-9a3a-b0a96f932f4c.jpg
  • IMG_3872.JPG