ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunmasına Yönelik Ülkemizde Yürütülen Çalışmalar Diğer Ülkeler Tarafından Dikkatle Takip Ediliyor.

Japonya Büyükelçiliği Ekonomi Bölümü’nden Gelen bir Heyet,  2011 Yılında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesine Türkiye tarafından kaydettirilen “Tören Keşkeği”ne yönelik koruma çalışmaları hakkında bilgi almak amacıyla Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünü ziyaret etti.
 

2013 yılı Aralık ayında düzenlenen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi 8. Hükümetlerarası Komite Toplantısı’nda Geleneksel Japon Mutfağı Washoku’yu İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine kaydettiren Japonya’dan iki kişilik bir heyet, 2011 yılında aynı Listeye Türkiye’den kaydettirilen Tören Keşkeği’ne yönelik koruma çalışmaları hakkında bilgi almak amacıyla 24 Nisan 2014 tarihinde Genel Müdürlüğümüzü ziyaret etmiştir.

Japonya Büyükelçiliği Ekonomi Bölümü Sekreteri Atsushi MURAMOTO ve Ekonomi Bölümü Asistanı Ceyhun BALTACI’dan oluşan heyete, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında Türkiye’nin gerçekleştirdiği çalışmalar, Türkiye’deki koruma sisteminin durumu ve Tören Keşkeği Geleneği ile bu geleneğe ilişkin yürütülen koruma çalışmaları hakkında bilgiler verilmiş, akabinde Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezi Arşivi ziyaret edilmiştir.  

 Japonya Büyükelçiliği Ekonomi Bölümü Sekreteri Atsushi MURAMOTO; Türkiye’nin Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması çalışmalarındaki öncü ülkelerden biri olduğunu belirterek özellikle “Tören Keşkeği” ve “Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği” gibi önemli mutfak dosyalarını Listeye kaydettiren Türkiye’nin bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak amacıyla böyle bir toplantıyı talep ettiklerini, toplantı sonrasında edindiği bilgilerden çok etkilendiğini ve bunları ülkesine bir rapor halinde sunacağını belirtmiştir.