ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Karagöz Sanatçısı Metin ÖZLEN ile İlgili Taziye Mesajı

Metin ÖZLEN.jpg

UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında Bakanlığımızca 2008 Yılı Yaşayan İnsan Hazinesi ilan edilen Karagöz Sanatçısı Metin ÖZLEN’in vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Metin ÖZLEN’i her zaman saygıyla anacağımızı belirtir, kendisine Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve milletimize başsağlığı dileriz.

Metin Özlen (1940-2022) Kimdir?

1940 İstanbul doğumlu olan Metin Özlen (Hayali Safderi), Karagöz sanatını dedesi Hayali Hayri Bey’den öğrenmiştir. Tasvir yapım tekniği ile beğeni kazanan sanatçı, klasik oyunları oynatmadaki başarısı ile de tanınmaktadır. Klasik oyunlardan, kaybolmaya yüz tutmuş olan “Ferhat ile Şirin” ve “Leyla ile Mecnun” isimli oyunları yeniden hayal perdesine taşımıştır. Bu sanat dalına yaptığı katkılardan dolayı birçok ödül almış, sanatını yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda gösteri ile sergilemiştir.

UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi çerçevesinde 2008 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Yaşayan İnsan Hazinesi ilan edilen Metin Özlen, hayatı boyunca Karagöz Sanatının yaşatılması ve aktarılmasına çok önemli katkılar sunmuştur.