ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
  • Neredeyim :

MEHMET ORHAN ÇAKIROĞLU

MEHMET ORHAN ÇAKIROĞLU

(Yemeni Yapım Ustası)

Envanter Numarası : 02.0051

Yılı: 2021

         
1964 Gaziantep doğumlu olan  Mehmet Orhan Çakıroğlu, 110 yılı aşkın süre aile mesleği olan yemeniciliğin 4. kuşak sürdürücülerinden olarak yaklaşık 32 yıldır yemeni ustalığı yapmaktadır. Mehmet Orhan Çakıroğlu, yemeni yapımında kendine özgü teknikler, tasarımlar geliştirmiştir. Gelenekte yalnızca siyah, kırmızı ve annubi renklerde üretilen yemenilerin renk sayısını da 14’e  çıkarmıştır. Ayrıca yemeni yapımında kullanılan geleneksel beş şekli, sandalet, terlik gibi farklı ürünlerde de uygulayarak geleneksel yemeniyi geliştirmiş ve  turistik ürün haline getirmiştir.

Bununla birlikte Çakıroğlu’nun ustalıkla yapmış olduğu yemeniler sinema ve dizilerde oyuncuların kostümlerini tamamlamıştır.                           

Mehmet Orhan Çakıroğlu, günümüzde, yapmış olduğu yemenileri ustası olan babasının adı ile tescillemiş ve “Yemenici Hayri Usta” adı ile  üretimine devam etmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçı tanıtma kartı  sahibi olan Çakıroğlu ata mesleğini yine ata dükkanı olan yemeni dükkanında devam ettirmekte ve geleneğin sürdürücüsü olabilecek çıraklar yetiştirmektedir.