ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
  • Neredeyim :

SALİM YAŞAR

SALİM YAŞAR

(Çömlek Ustası)

Envanter Numarası: 02.0050

Yılı: 2021                        

        SALİM.jpg

Çömlek ustası Salim Yaşar, 1942 yılında Bilecik’in Pazaryeri ilçesi Kınık köyünde dünyaya gelmiştir. Hayatının şekillenmesinde ve toprak sanatçısı olmasında rol oynayan en önemli faktör, Bulgaristan’dan Kınık köyüne göç eden Şakir Usta adında bir çömlek ustasının tüm bilgisini buranın köylüsüne aktarmış olmasıdır. O yıllardan günümüze kadar babadan oğula geçen bir meslek haline gelen çömlekçiliği, her Kınıklı çocuk gibi Salim Yaşar da “Hâlâ babamın çamurlu ellerini ensemde hissediyorum!” diye andığı babası Kadir Yaşar’dan öğrenmiştir. Salim Usta Kınık Köyünün çömlek ustalığında üçüncü kuşağı temsil etmektedir.

Çömlekçiliğe hayatının her alanında devam etmiş ve yeni tecrübeler katmıştır. 1969 yılında Almanya’ya giden Salim Yaşar, Berlin’de porselen pişiricisi olarak 14 yıl çalışmış ve 1984 yılında kesin dönüş yaparak baba mesleği olan çömlekçiliği yurt dışında edindiği bilgilerle harmanlayarak kaldığı yerden devam ettirmiştir. 1992 yılında tekrar yurt dışına gitme imkanı elde etmiş ve 5 yıl boyunca Vietnam’da yaklaşık 5000 kişiye eğitim vermiştir. 1997 yılında Vietnam’dan dönüş yaparak işinin başına geçen usta, Vietnam’da öğrendiği yeni ürünler ile farklı motifleri Türkiye’de uygulamaya başlamıştır. Dolayısıyla onu köyündeki diğer çömlek ustalarından ayıran en önemli özelliklerden biri de 65 yıllık tecrübenin yanısıra yurt dışı tecrübesinin olmasıdır.

Mesleğini gelecek nesillere sevdirmek ve öğretmek amacıyla eğitimler vermiş ve birçok çırak yetiştirmiştir. Yaşar, katıldığı fuarlar, yürüttüğü atölye çalışmaları  ile sanatını her ortamda icra etmeye devam etmektedir.