ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
  • Neredeyim :

MACAHEL YAŞLILAR KOROSU

MACAHEL YAŞLILAR KOROSU
(Çoksesli Şarkı Söyleme Geleneği)

Envanter Numarası: 02.0030
Yılı: 2015

Macahel şarkıları; Artvin ilinin Gürcistan sınırına yakın dağlık yörelerinde yaşayan insanların söylediği çoksesli şarkılardır. Geleneğin yaklaşık 1500 yıllık geçmişi olduğuna inanılmaktadır.

Macahel Yaşlılar Korosu, Artvin ili Borçka ilçesinin Camili (Macahel) köyünde yok olmaya yüz tutan geleneksel çoksesli halk şarkılarını yaşatmak üzere İberya Özkan ve Bayar Şahin öncülüğünde 2001 yılında kurulmuştur. Koro üyelerinden Mevlüt
Ertürk 2017 yılında vefat etmiş olup,  koro hali hazırda Hamdi Ertürk, Nevzat Ertürk, İsmail Ertürk, Muhammet Balcı, Kazım Balcı, Cemal Karadeniz, Şükrü Cesur, Muhittin Gökdemir, Medeni Altın ve Ali Kemal Şimşek’ten oluşmaktadır.

Profesyonel müzik eğitimi almayan koro üyeleri köy imecelerinde, düğünlerinde ve törenlerinde icra edilen çok sesli şarkı söyleme geleneğini büyüklerinden öğrenmiştir.

Macahel Yaşlılar Korosu, kaybolmaya yüz tutmuş bu geleneğin yaşatılması için konserler ve albüm çalışmaları gerçekleştirmekte ve koroya katılan genç üyelerin yetişmesini sağlamaktadır.  

Macahel Yaşlılar Korosu.jpg