ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
  • Neredeyim :

Türkiye ile Azerbaycan arasında UNESCO nezdinde Somut Olmayan Kültürel Miras çalışmalarına yönelik işbirliği güçlenerek devam ediyor…

Kültürel ve tarihi ortak geçmişe ve değerlere sahip iki ülke olan Türkiye ve Azerbaycan arasında geçmişten bu güne süregelen çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü heyeti tarafından, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras çalışmaları konusunda bir yol haritası belirlemek üzere Azerbaycan Kültür Bakanlığına bir çalışma ziyaretinde bulunuldu. 

Azerbaycan Kültür Bakanı Ebulfez GARAYEV, Bakan Yardımcısı Sevda MAMMADALİYEVA ve diğer Bakanlık yetkilileri,  Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ’in başkanlık ettiği heyetle Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bir araya geldi. 

UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesinin Türkiye adına icracı birimi olan Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü,  Türkiye ve Azerbaycan’da bulunan çok sayıda kadim değerin UNESCO tarafından insanlığın ortak mirası olarak ilan edilmesi çalışmalarını sürdürmek adına adımlar atmaya devam ediyor. Bugüne dek, ortak dosya olarak sunduğumuz “Nevruz”, “İnce Ekmek Yapma ve Paylaşma Kültürü: Lavaş” ve “Dede Korkut Mirası: Destan Kültürü, Halk Masalları ve Müzik”  unsurları UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Temsili Listesine kaydedilmişti.

Yapılan görüşmede; yüksek seviyede yürütülen kültürel işbirliği çalışmalarının bundan sonra da hız kesmeden devam etmesi gerektiğinin altını çizen Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ, Türkiye’nin 178 Ülke arasında UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine listelere en çok unsur kaydettiren ilk 5 ülkeden biri olduğunu belirterek, Azerbaycan ile ortak kültürel değerlerimizin tespit edilmesi ve UNESCO’ya sunulması kapsamında iki ülke arasında işbirliğinin arttırılmasının önemini vurguladı. Azerbaycan Kültür Bakanı Ebulfez GARAYEV de ülkelerimiz arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin UNESCO çalışmalarımızdaki işbirliğine önemli bir katkı sağladığını ifade etti.  

Görüşmelerin sonunda, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ ve Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sevda MAMMADALİYEVA tarafından UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine sunulacak ortak aday dosyalarla ilgili imzalar atıldı. 

  • azb1.jpg
  • azb2.JPG
  • azb3.jpg
  • azb4.jpg