ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

5560 SEKTÖR ÇALIŞANINA TURİZM EĞİTİMİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü konaklama ve yeme-içme işletmelerinde çalışan personelin mesleki bilgi ve becerilerini geliştirerek, hizmet kalitesini artırmak amacıyla yaygın mesleki turizm eğitimi faaliyetlerini sürdürmeye hız kesmeden devam ediyor. 
Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’nde çalışan Usta Öğreticiler tarafından bir yıl içinde 5560 sektör çalışanına uygulamalı olarak verilen eğitimler tamamlandı. Ön büro, yiyecek ve içecek servisi, kat hizmetleri, yiyecek üretimi eğitimleri konulu “İşbaşı Eğitimi Kursları”, “Yöneticileri Eğitici Olarak Yetiştirme Kursları” ve “Ev Pansiyonculuğu Eğitimi Kursları”  ile “Kişisel Gelişim Semineri” ni tamamlayan sektör çalışanları sertifika almaya hak kazandı. 
Turizm sektörü çalışanlarına yönelik düzenlenen eğitimleri değerlendiren Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ yaptığı açıklamada ülke ekonomisinin temel dinamiklerinden biri olan turizmin ulusal ve uluslararası düzeyde geliştirilebilmesi ve turizm sektörünün artan rekabet ortamında var olabilmesinin en önemli şartlarından birinin nitelikli insan gücü olduğunu belirtti. İşin zamanında ve kaliteli bir şekilde yapılmasının ve turist olarak ülkemize gelen misafirlerimizin memnun kalmasının hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmeler için son derece önemli olduğuna dikkat çeken Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ, insan kaynaklarının ve iş gücü kalitesinin arttırılmasına yönelik çalışmaların turizmin güçlenerek büyümesi için son derece stratejik bir öneme sahip olduğunun altını çizdi. 
Bu alanda çalışan bireyleri sektörün beklentilerine cevap verecek bilgi ve beceri ile donatarak turizm sektörüne kazandırmayı amaçladıklarını ifade eden Okan İBİŞ, bugüne dek konaklama ve yeme içme işletmelerinde hizmet veren yüz on binin üzerinde sektör çalışanına mesleki turizm eğitimleri ve belgelendirme hizmeti sağladıklarını belirtti.  
2019 yılı ocak ve kasım ayları arasında Ankara, Antalya, Aydın, Bartın, Çanakkale, Diyarbakır, İzmir, Muğla, Trabzon ve Van illerinde faaliyet gösteren turizm işletmelerinde eğitimlere ara verilmeden devam edildi. Ayrıca Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile TBMM bünyesinde Destek Hizmetleri Birimlerinde çalışan personel de Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’nce verilen işbaşı eğitimlerden yararlanıyor. Genel Müdürlük sadece ülkemizle sınırlı kalmayıp yurt dışında da eğitimlerini sürdürmeye devam ediyor. Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te hizmet veren turizm sektörü çalışanlarına sunulacak eğitimlerin aralık ayında tamamlanması planlanıyor. 
Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan usta öğreticiler tarafından verilen eğitimler sonucu sertifika almaya hak kazanan sektör çalışanlarının hem çalışma alanlarına hem de kişisel gelişimlerine olan katkısından en üst düzeyde faydalanılmasını hedefliyor. 

2.JPG

1.JPG

3.jpg