ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
  • Neredeyim :

Salih BALAKBABALAR

Salih BALAKBABALAR
(Sedefkâr)

Envanter Numarası : 02.0025
Yılı: 2015

5-Salih Balakbabalar.JPG

1950 yılında Tokat’ta doğan Salih Balakbabalar, İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ve İstanbul Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nı bitirmiştir. 1977-1989 yılları arasında edebiyat öğretmenliği yapmıştır. 1989-1995 yılları arasında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmış; 2012 yılına kadar da Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nde Ahşap Sedef İşçiliği dersi vermiştir.

Fakülte yıllarında başladığı “ahşap oyma” çalışmalarını günümüz teknik ve imkânlarını da kullanarak geliştiren Balakbabalar, Türk tezyinatına ait seçkin ve özgün desenleri ve Türk hat sanatının nadide örneklerini ahşap, sedef, bağa, fildişi, altın, gümüş, pirinç gibi malzemelere uygulamıştır. Bu uygulamalarda kullandığı malzeme ve tekniklerle kadim Osmanlı zevkinden hareketle kendine has bir üslup geliştirmiştir.

Hâlen atölyesinde çalışmalarını sürdüren, yurt içi ve yurt dışında çeşitli sergilere katılan Balakbabalar, evli ve 2 çocuk babasıdır.