ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

TUYUP PROJESİ İSPANYA ÇALIŞMA ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ heyeti, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında turizm sektörü çalışanlarına yönelik 2014 yılında başlatılan “Turizm Sektöründe Çalışanların ve İşverenlerin Uyum Yeteneklerinin Artırılması Projesi(TUYUP)’nin çalışma programında yer alan İspanya ziyaretini gerçekleştirdi.

Projenin dünya üzerindeki uygulamalarının gözlenmesi açısından Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ, gerek kamu kurumlarının gerekse turizm sektöründe faaliyet gösteren birçok kuruluşun temsilcilerinden oluşan uzman heyeti ile birlikte ekim ayında İspanya’nın Madrid ve Barcelona kentlerinde bir dizi çalışma ziyareti gerçekleştirildi. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), Ulusal Yeterlilikler Enstitüsü (INCUAL), Madrid Yönetimi Bölgesel Eğitim Bakanlığı, IES Örnek Uygulama Oteli gibi kurumlardaki uygulamalara yönelik temaslarda bulunuldu.

Dünya Turizm Örgütü tarafından Gastronomi turizmi konusunda yapılan çalışmaların gündeme gelmesi üzerine Genel Müdürlük olarak yürütülen çalışmaların iki ülke arasında entegre edilerek bir ortak çalışma platformuna ulaşılabileceği hususunda fikir birliği geliştirildi. Toplantı sonunda Dünya Turizm Örgütü Avrupa Bölge Direktörü Isabel GRANA’ya teşekkürlerini sunan Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ, ziyaretlerinin temel amacını Bakanlık ve ilgili kurum/kuruluşlar ile ortak yürütülen faaliyetlerin uluslararası alanda özellikle Avrupa Birliği içinde farklı uygulama örneklerini incelemek, benzer faaliyetler yürüttükleri kurumları tanımak, işbirliği imkânlarını geliştirmek ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak olduğunun altını çizdi. Genel Müdürlük Prestij yayınlarından olan Piri Reisin Dünya Haritası 1513 kitabını ve haritasını, ayrıca Unesco Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine giren Ebru Sanatına ilişkin hediyelerini sunan Okan İBİŞ, karşılıklı işbirliği imkanlarından yararlanmanın ülkeler arası diyaloğa ve dünya turizmine sağlayacağına olan inancını dile getirdi.

Turizmde kaliteli eğitim ve çevre duyarlılığını arttırmak için hayata geçirilen 7,5 Milyon Eurobütçeli TUYUP projesi; hâlihazırda çalışan işçilerin ve işverenlerin artan rekabet karşısında güçlendirilmesi ve eğitim ihtiyaçlarının giderilmesini amaçlıyor. Sürdürülebilir ekonomik büyüme ve insan sermayesine daha fazla yatırım anlayışı doğrultusunda turizm sektöründe faaliyet gösteren işveren ve çalışanların küresel değişimlere uyum yeteneğinin arttırılması hedefleniyor.

Proje; farkındalık artırma kampanyası, turizm sektöründe iş gücü analizi, eğitim programının geliştirilmesi, eğitim sağlayıcıları arasında bağlantıların oluşturulması ve eğitim kapasitelerinin arttırılması, yeşil yıldız belgesine ilişkin farkındalığın artırılması ve en iyi uygulama merkezlerinin kurulması, verit abanı sisteminin geliştirilmesi şeklinde bileşenlerden oluşuyor.

  • TUYUP PROJESİ İSPANYA ÇALIŞMA ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  • TUYUP PROJESİ İSPANYA ÇALIŞMA ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  • TUYUP PROJESİ İSPANYA ÇALIŞMA ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  • TUYUP PROJESİ İSPANYA ÇALIŞMA ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  • TUYUP PROJESİ İSPANYA ÇALIŞMA ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ