ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

TÜRKSOY Üyesi Ülkeler Azerbaycan’da bir araya geldi.

 TÜRKSOY Üyesi Ülkeler Azerbaycan’da bir araya geldi.

 

TÜRKSOY üyesi ülkeler, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bu yıl 5.si düzenlenen “TÜRKSOY'a Üye Ülkeler UNESCO Milli Komisyonları Toplantısı”nda bir araya geldi.  Türkiye, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan gibi TÜRKSOY üyesi ülkelerin katılımıyla gerçekleşen toplantıya Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ ve beraberindeki uzman heyeti katıldı.

 


Ayrıca Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığında; Türkiye ve Azerbaycan arasında UNESCO’ya sunulmak üzere somut olmayan kültürel miras konularında ortak dosya çalışmalarının görüşüleceği bir toplantı gerçekleştirildi. Türkiye’den Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ ve beraberindeki uzman heyeti ile Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sevda MAMMADALİYEVA arasında gerçekleştirilen toplantıda, ülkeler arası ortak unsurların dosya çalışmalarında işbirliği görüşmeleri yapıldı. Böylelikle ortak değerlere sahip ülkelerle bir arada yürütülecek çalışmaların çerçevesinin çizilmesi, ortak kültürlerimizin dünya nezdinde tescillenmesi, koruma altına alınmasının sağlanması amaçlanıyor.

 

 

 

UNESCO Azerbaycan Milli Komisyonu’nun oluşturulmasının 20 yıldönümü  olması vesilesiyle bu yıl Azerbaycan’da düzenlenen toplantı 18/19 Aralık tarihlerinde devam edecek. Toplantıda, Türk Dilini konuşan TÜRKSOY üyesi ülkelerin ortak çalışma imkanlarının araştırılması, hayata geçirilecek projelerin görüşülmesi, ortak kültürel değerlerin ortaya çıkarılarak UNESCO’ya sunulması gibi konuların gündeme gelmesi ve böylelikle ülkeler arası ilişkilerin geliştirilmesi amaçlıyor. İki gün sürecek toplantının içeriğini somut olmayan kültürel miras, eğitim ve dünya belleği gibi üye ülkeleri ilgilendiren ortak konular oluşturuyor.