ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

"Mutfakta Gıda Hijyeni" konulu eğitici film hazırlanmıştır.

“MUTFAKTA GIDA HİJYENİ”

 

 

          Kültür ve Turizm Bakanlığından İşletme Belgeli tesisler ile Belediye Belgeli tesislerin yiyecek-içecek üretim birimlerinde çalışan personelin mutfak hijyeni konusunda bilgi ve birikimlerinin arttırılmasına yönelik olarak "Mutfakta Gıda Hijyeni" konulu eğitici bir film çalışması yapılmıştır.

 

          Gıda güvenilirliliği, personel hijyeni, alet-ekipman hijyeni, işyeri hijyeni, taşıma ve depolama kurallarının doğru ve yanlış örnekleriyle anlatıldığı eğitim filmi, DVD formatında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Gıda Mühendisleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Yiyecek Üretimi Usta Öğreticisinin denetim ve danışmanlığında hazırlanmıştır.

 

          Filmin çekimlerinde Türkiye Aşçılar Federasyonu'nun desteği alınmıştır.5000 adet bastırılan CD'lerin işletmelere dağıtımı İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri aracılığı ile yapılacaktır.

 

          Bu çalışma ile turizm işletmelerinde yaşanan hijyen kaynaklı sorunların önemli ölçüde azaltılabileceği, sunulan hizmetin kalitesinin artırılarak, işletme personelinin günlük hayatta karşılaşabileceği hijyen kaynaklı sorunlara karşı bilinçlendirilmesinin sağlanacağı düşünülmektedir.