ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Bir Usta Bin Usta Protokol İmza Töreni

2010 yılında Geleneksel El Sanatı Ustalarının maddi ve manevi anlamda desteklenmeleri ve kaybolmaya yüz tutmuş Geleneksel El Sanatlarımızın yaşatılması amacıyla “Bir Usta Bin Usta” adlı sosyal sorumluluk projesi hazırlanmıştır. 10 yıl süreyle devam etmesi planlanan proje sonucunda 1000 yeni ustanın yetişmesi beklenmekte olup ayrıca sanatını devam ettiren ustalara zaman içerisinde Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezine kayıtları yapılarak Sanatçı Tanıtım Kartı verilmesi de planlanmaktadır.

Genel Müdürlüğümüz teknik danışmanlığını üstlendiği, Anadolu Sigorta Anonim Şirketinin sponsorluğunu yaptığı ve Sivil Toplum Kuruluşları tarafından yürütülen “Bir Usta Bin Usta” projesi kapsamında 2010 yılında, Bursa’da “Karagöz Tasvirleri Yapımı”, Edirne’de “Edirnekari Yapımı”, Eskişehir’de “Lüle Taşı İşlemeciliği”, Gaziantep’te “Kutnu Dokumacılığı” ve Trabzon’da “Kazaziye İşçiliği” dallarında eğitim programları uygulanmış ve kursiyerlere sertifika verilmiştir.

2011 yılında ise, Mardin’de “Taş Oyma İşçiliği”, Van’da “Savat Gümüş İşçiliği”, Çorum’da “Kargıbezi Dokumacılığı”, Hatay’da “İpekli Dokumacılık” ve Sivas’ta “Kemik Tarak İşçiliği” dallarında kursların gerçekleştirilmesi için İstanbul’da 14/01/2011 tarihinde Müsteşarımız Sayın İsmet YILMAZ ve Anadolu Sigorta A.Ş. Genel Müdürü Sayın Mustafa SU’nun katıldığı törende protokol imzalanmıştır.

  • .


İçeriği Hazırlayan: Şube Müdürü Azime ÇETİNKAYA, Şube Müdürü Hilal AYDIN