ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi Taraf Devletler Üçüncü Genel Kurulu 22-24 Haziran 2010 Paris/Fransa

Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi Taraf Devletler Üçüncü Genel Kurulu, 22-24 Haziran 2010 tarihleri arasında UNESCO’nun Paris’te bulunan Genel Merkezinde toplanmıştır. Söz konusu toplantıya Bakanlığımızı temsilen Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Mahmut EVKURAN, Kültür ve Turizm Uzmanı Umut AKSUNGUR, Kültür ve Turizm Uzman Yardımcısı Serkan Emir ERKMEN katılmıştırlar.

Genel Kurulda, ülkemizden başvuru yapan Akşehir Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Folklor Araştırmacıları Vakfı, Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği Türkiye Milli Merkezi ve Uluslararası Mevlana Vakfının akreditasyonları kabul edilmiş; ayrıca UNESCO tarafından tahsis edilen Somut Olmayan Kültürel Miras Fonlarının 2010-2011 periyodunda hangi kalemlerde dağıtılacağı görüşülerek ve karara bağlanmıştır.

Genel Kurulun bir önemli gündem maddesi, Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesinin kabulünün 10. yılı hasebiyle yapılması planlanan etkinliklerin görüşülmesiyle ilgili olmuştur.

Genel Kurulda son olarak Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi Hükümetlerarası Komite üyeliği için seçime geçilmiştir. Bu seçim ile Türkiye’nin 2006-2010 yılları arasındaki  Hükümetlerarası Komite üyeliği sona ermiş bulunmaktadır. Yapılan seçim sonucunda İspanya, Azerbeycan, Arnavutluk, Çek Cumhuriyeti, Granada, Nikaragua, Japonya, Çin, Endonezya, İran, Japonya, Fas, Burkino Faso ve Madagaskar Hükümetlerarası Komite üyeliğine seçilmişlerdir.

İçeriği Hazırlayan: Kültür ve Turizm Uzman Yardımcısı Serkan Emir ERKMEN