ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

AB Leonardo da Vinci Projesine İlişkin Duyuru

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından AB Leonardo Da Vinci Hareketlilik projeleri kapsamında hazırlanan, 2008-1-TR-LEO03-01546 nolu ve “AB Yolundaki Türkiye’de Turizmde Çeşitlilik, Yenilik ve Kalite Sağlanabilmesi İçin Turizm Eğitmenlerinin AB Turizm Eğitim Sistemlerine Uyumu ve Sertifikasyon Sisteminin İncelenmesi” adlı proje, 11-24 Nisan 2010 tarihleri arasında Fransa’nın Lille şehrinde gerçekleştirilmiştir.

AB Hayatboyu Öğrenme/Leonardo da Vinci Programı hibesi ile gerçekleştirilen projeye, proje sahibi Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 21, yerel ortaklar Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 2, Selçuk Üniversitesi’nden 1 ve Ankara Dedeman Otel’inden 1 uzman personel katılmıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı projenin sessiz ortağı ve Fransa’da bulunan Yetişkinlerin Mesleki Eğitim Merkezi (AFPA) projenin yurtdışı ortağıdır.

Proje kapsamında AFPA eğitim merkezlerinde genel turizm eğitimi (HACCP uygulamaları, animasyon eğitim sistemi, mutfak ve servis uygulamaları), eğiticilerin eğitimi, sertifikasyon ve akreditasyon sistemi incelenmiş ve bunların uygulamalarını yerinde görmek üzere 2 otel ve 2 lise gezisi yapılmıştır. Yerleştirme faaliyeti sonunda AFPA tarafından tüm katılımcılara “Katılım Belgesi” verilmiştir.

Proje kapsamında edinilen izlenimler, farklı ve benzer uygulamalar, katılımcıların hazırlayacakları değerlendirme raporu ile ayrıntılı bir şekilde kamuoyunun bilgisine sunulacaktır.

 

Turizm lisesinin uygulama mutfağından bir görüntü

Turizm Lisesinde sınıflardan bir görüntü

Turizm Lisesinin mutfağından bir görüntü

Bir otel uygulaması görmek için yapılan gezilerden birine giderken toplu görüntü

Valjoly bölgesindeki tesise yapılan ziyaretten bir görüntü

Alliance Hotel’e uygulama görmek amacıyla yapılan ziyaretten bir görüntü

AFPA eğitim salonunda Eğitici Chantal BERNADET ile beraber bir görüntü

Eğitimden bir görüntü

Animasyon provasından öğrencilerle beraber bir görüntü

AFPA Uluslar arası Projeler Koordinatörü Patricia BEHR’e ülkemiz adına hediye verirken bir görüntü.

Eğitici Chantal BERNADET’e hediyesini verirken bir görüntü

AFPA Genel Müdürü Anne-Marie GRANE’e hediyesini verirken bir görüntü

Sertifika töreninden bir görüntü

 

İçeriği Hazırlayan: Kültür ve Turizm Uzman Yrd. İsa Yayla - 04.05.2010