ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Turizm Haftası

Toplumda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak, halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak, turizm ve kültür değerlerini tanıtmak ve turizmi geliştirmek amacıyla,  her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan “Turizm Haftası” bu yıl 34.kez kutlanacaktır.

Bu kapsamda gerçekleştirilecek etkinlikler yurt genelindeki kutlamaların yanı sıra Bakanlığımızın merkezden katılımıyla;

-15 Nisan 2010 tarihinde Bursa’da,

-17 Nisan 2010 tarihinde Muğla’da,

-19 Nisan 2010 tarihinde Sinop’da,

-20 Nisan 2010 tarihinde Sivas’da,

-22-23 Nisan 2010 tarihinde Mardin’de Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Valiliklerin işbirliğiyle gerçekleştirilecektir.

HAFTANIN TARİHÇESİ

“Turizm Haftası” etkinlik programı 26.07.1976 tarih ve 1893 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisinde yayımlanarak yürürlüğe girmiş, 1977 yılından itibaren Mart ayının ikinci Pazartesi günü olarak kutlanmıştır. 1983 yılından itibaren havaların soğuk olması ve turizm sezonunun açılışı gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın da görüşü alınarak Makam Onayı ile 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanmasına karar verilmiştir.

Ancak; önceleri turizm sezonun açılışı olarak kutlanılan hafta, günümüzde anlamını da değiştirmiştir. Turizmin bütün bir yıla yaygınlaştırılması, alternatif turizm türleri ve bu konuda Bakanlıkça yapılan çalışmalar, projeler hafta boyunca çeşitli etkinliklerle gençlere ve halka anlatılmakta, turizmden en yüksek geliri sağlamada yapılması gerekenler ile tarihsel ve kültürel mirasımıza sahip çıkma konusunda halkımız bilinçlendirilmektedir.