ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Yaşayan İnsan Hazineleri Ödül Töreni

Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında Yaşayan İnsan Hazineleri Türkiye Ulusal Envanteri’ni oluşturma çalışmaları Araştırma Ve Eğitim Genel Müdürlüğümüzce sürdürülmektedir. Bu envanter çalışmaları kapsamında 2008 yılından itibaren her yıl Yaşayan İnsan Hazineleri Programının belirlediği ölçütlere göre İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası’nın taşıyıcıları ve icracıları olduğu tespit edilen ve edilecek kişiler Yaşayan İnsan Hazinesi olarak ilan edilecektir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2008 yılı için; Aşık Şeref Taşlıova’yı, Karagöz Sanatçısı Metin Özlen’i, Karagöz Sanatçısı Orhan Kurt’u, Karagöz Sanatçısı Tacettin Diker’i, Çam Düdüğü Yapımcısı ve İcracısı Hayri Dev’i, Keçe Ustası Mehmet Girgiç’i ve Çini Ustası Sıtkı Olçar’ı Somut Olmayan Kültürel Miras’ın taşıyıcıları ve icracıları olarak Yaşayan İnsan Hazinesi olarak değerlendirmiştir.

Yaşayan İnsan Hazinesi olarak ilan edilecek yedi kişi, 14 Ocak 2010 tarihinde İstanbul Lütfi Kırdar Uluslar arası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek bir etkinlikle kamuoyuna duyurularak kendilerine ödül verilecektir.