ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Hatay'da Mevlana Etkinliği

HATAY ETKİNLİKLERİ (12 Kasım 2007)

Unesco’nun 2007 yılında iştirak edeceği “Mevlâna Celaleddin-i Rumi’nin 800. Doğum Yıl Dönümü Kutlamaları” çerçevesinde 35 il ve 10 Büyükşehir Belediyesinde gerçekleştirilen Mevlâna Etkinlikleri 12 Kasım 2007 Pazartesi günü Hatay’da halkımızın ilgi ve beğenisine sunuldu.

Etkinlik, saat 20.00’de Antakya Kapalı Spor Salonunda saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından Hatay Belediye Başkanı Sn Mehmet YELOĞLU’un yaptığı konuşma ile başlamıştır. Hatay Valisi Sn. Ahmet KAYHAN da etkiliğe katılmışlar ve kısa bir konuşma yapmışlardır. Ardından konuşma kürsüsüne davet edilen Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe Din Bilimleri A.B.D. Başkanı Sn. Prof. Dr. Mustafa TAVUKÇUOĞLU’na teşekkür plaketi Hatay Belediye Başkanı Sn Mehmet YELOĞLU tarafından; Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma Eğitim Genel Müdürlüğü Hizmet İçi Eğitim Dairesi Başkanı Sn. Müjdat ÖZBAHÇIVANOĞLU’na teşekkür plaketi Hatay Valisi Sn. Ahmet KAYHAN tarafından verilmiştir.

Sn. Prof. Dr. Mustafa TAVUKÇUOĞLU’nun Mevlana’nın hayatı ve eserlerini konu alan ve 20 dakika süren tebliğin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu ve Sema Grubu’nun hazırlamış olduğu sinevizyon gösterisine geçilmiştir. Sinevizyon gösterisinden sonra, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu ve Sema Grubu’nun Pençgâh Makamı eşliğinde gerçekleştirdiği Sema törenine geçilmiş, tören katılımcılar tarafından ilgiyle takip edilmiştir.