ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Kilis'te Mevlana Etkinliği

Kilis Etkinlikleri (11 Kasım 2007)

Unesco’nun 2007 yılında iştirak edeceği “Mevlâna Celaleddin-i Rumi’nin 800. Doğum Yıl Dönümü Kutlamaları” çerçevesinde 35 il ve 10 Büyükşehir Belediyesinde gerçekleştirilen Mevlâna Etkinlikleri 11 Kasım 2007 Pazar Günü Kilis’te halkımızın ilgi ve beğenisine sunuldu.

Etkinlik, saat 20.00’de Atatürk Kapalı Spor Salonunda saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından Kilis Belediye Başkanı Sn. M. Abdi BULUT’un yaptığı konuşma ile başlamıştır. Kilis Valisi Sn. Nevzat TURHAN da etkiliğe izleyici olarak katılmışlardır.

Açılış konuşmasının ardından, tebliğini sunmak üzere Sn. Prof. Dr. Mustafa TAVUKÇUOĞLU kürsüye davet edilmiştir. Mevlana’nın hayatı ve eserlerini konu alan ve 20 dakika süren tebliğin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu ve Sema Grubu’nun hazırlamış olduğu sinevizyon gösterisine geçilmiştir. Sinevizyon gösterisinden sonra, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu ve Sema Grubu’nun Pençgâh Makamı eşliğinde gerçekleştirdiği Sema törenine geçilmiş, tören katılımcılar tarafından ilgiyle takip edilmiştir.