ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Şanlıurfa'da Mevlana Etkinliği

Şanlıurfa Etkinlikleri 08 Kasım 2007

Unesco’nun 2007 yılında iştirak edeceği “Mevlâna Celaleddin-i Rumi’nin 800. Doğum Yıl Dönümü Kutlamaları” çerçevesinde 35 il ve 10 Büyükşehir Belediyesinde gerçekleştirilen Mevlâna Etkinlikleri 07 Kasım 2007 Çarşamba Günü da Şanlıurfa’da halkımızın ilgi ve beğenisine sunuldu.
Etkinlik programı 08 Kasım 2007 Perşembe akşamı saat 19.00’den itibaren, Şanlıurfa Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması; ardından Belediye Başkanı Sn Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA’nın açılış konuşması ile başlamıştır. Ardından konuşma kürsüsüne davet edilen Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe Din Bilimleri A.B.D. Başkanı Sn. Prof. Dr. Mustafa TAVUKÇUOĞLU’na ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma Eğitim Genel Müdürlüğü Halk Kültürü Araştırma Dairesi Başkanı Sn. Yener ALTUNTAŞ’a teşekkür plaketleri, Şanlıurfa Belediye Başkanı Sn. FAKIBABA tarafından verilmiştir.
Plaketlerin verilmesinin ardından, tebliğini sunmak üzere Sn. Prof. Dr. Mustafa TAVUKÇUOĞLU kürsüye tekrardan davet edilmiştir. Mevlana’nın hayatı ve eserlerini konu alan ve 40 dakika süren tebliğin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu ve Sema Grubu’nun hazırlamış olduğu sinevizyon gösterisine geçilmiştir. Sinevizyon gösterisinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu ve Sema Grubu’nun Pençgâh Makamı eşliğinde gerçekleştirdiği Sema törenine geçilmiş, tören katılımcılar tarafından ilgiyle takip edilmiştir.