ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Bursa/Osmangazi’de Mevlana Etkinliği

Bursa/OSMANGAZİ’de Mevlana Etkinliği (05 Kasım 2007)

Bursa’da etkinliğin yapılacağı 05 Kasım 2007 tarihinde Bakanlığımızı temsilen Müjdat ÖZBAHÇIVANOĞLU (Daire Başkanı) ve Erol EVCİN (Kültür ve Turizm Uzman Yardımcısı) etkinliğin sorunsuz bir şekilde tamamlanması ve amacına ulaşması için gerekli çalışmaları yürütmüşlerdir. Bu şekilde Belediye Başkan Yardımcısı Muhsin ÖZLÜKURT’a bir nezaket ziyaretinde bulunulmuş ve etkinlik hakkında kendisine bilgi sunulmuştur. Hazırlıklar Belediye Kültür ve Sanat İşleri Müdürü Hakan KARADAĞ ile koordineli bir şekilde sürdürülmüştür. Ayrıca İl Kültür Turizm Müdür Sayın Ahmet GEDİK ile de etkinlik hakkında fikir teatisinde bulunulmuştur.
Etkinlik programı akşam saat 20.00’da Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başlamıştır. Müteakiben Belediye Başkanı Sayın Recep ALTEPE etkinliğin anlam ve önemini belirten bir konuşma yapmıştır. Bunu Prof. Dr. Mustafa KARA’nın (Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi) etkinlikte hazır bulunan halka sunduğu “Mevlana’nın Hayatı ve Öğretisi” hakkında 20 dakika süren tebliği takip etmiştir.
Etkinlik, Mevlana’nın hayat hikayesini ve Mevleviliği anlatan bir sinevizyon gösterisinin ardından İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nun Tasavvuf Müziği dinletisi eşliğinde sema gösterisi ile devam etmiştir. Etkinlik yaklaşık iki saat sürmüştür.
Etkinliği Bursa eski milletvekillerinden Faruk AMBARCIOĞLU, Niyazi PAKYÜREK, Vali Vekili Halis ARSLAN ve Belediye protokolünün yanı sıra 400 civarında seyirci izlemiştir.