ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Bilecik’te Mevlana Etkinliği

Bilecik’te Mevlana Etkinliği (04 Kasım2007)

Bilecik’te etkinliğin yapılacağı 04 Kasım 2007 tarihinde Bakanlığımızı temsilen Müjdat ÖZBAHÇIVANOĞLU (Daire Başkanı) ve Erol EVCİN (Kültür ve Turizm Uzman Yardımcısı) etkinliğin sorunsuz bir şekilde tamamlanması ve amacına ulaşması için gerekli çalışmaları yürütmüşlerdir. Bu çalışmalardan olarak, Daire Başkanı Müjdat ÖZBAHÇIVANOĞLU söz konusu gün içinde Belediye Başkanı Sayın Selim YAĞCI’ya bir nezaket ziyaretinde bulunmuş ve etkinlik hakkında kendisine bilgi sunmuştur. Hazırlıklar Belediye Halkla İlişkiler Dairesi yetkilileri ile koordineli bir şekilde sürdürülmüştür.
Etkinlik programı akşam saat 20.00’da 600 kişilik Bilecik Kapalı Spor Salonu’nda saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başlamıştır. Müteakiben Belediye Başkanı Sayın Selim Yağcı etkinliğin anlam ve önemini belirten bir konuşma yapmış ve bu konuşmada Konya'da doğan ve önce Anadolu'yu, ardından da dünyayı aydınlatan Mevlana’nın ışığının kalpleri ve gönülleri aydınlatmaya devam ettiğini belirterek bu tarihî birikimlere gururla sahip çıkıldığını ifade etmiştir. Başkan Yağcı, "Bugünün dünyasında, insanlığı huzura kavuşturacak yegane mesaj Mevlana'nın birlik ve sevgi mesajıdır." diyerek sözlerini noktalamıştır. Bu konuşmayı Dr. Mehmet ÇELENK’in (Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mezhepler Tarihi Kürsüsü öğretim üyesi) etkinlikte hazır bulunan halka sunduğu “Mevlana’nın Hayatı ve Öğretisi” hakkında 20 dakika süren tebliği takip etmiştir.
Etkinlik, Mevlana’nın hayat hikayesini ve Mevleviliği anlatan bir sinevizyon gösterisinin ardından İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nun Tasavvuf Müziği dinletisi eşliğinde sema gösterisi ile devam etmiştir. Yaklaşık iki saat süren etkinliği Bilecik halkının büyük bir dikkatle izlediği görülmüştür.
Etkinliğe Bilecik Vali Vekili Sayın Nevzat ÜNSAL da iştirak etmişlerdir.