ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Bolu’da Mevlana Etkinliği

Bolu’da Mevlana Etkinliği (03 Kasım 2007)

Bolu’da etkinliğin yapılacağı 03 Kasım 2007 tarihinde Bakanlığımızı temsilen Müjdat ÖZBAHÇIVANOĞLU (Daire Başkanı) ve Erol EVCİN (Kültür ve Turizm Uzman Yardımcısı) etkinliğin sorunsuz bir şekilde tamamlanması ve amacına ulaşması için gerekli çalışmaları yürütmüşlerdir. Bu çalışmalardan olarak Daire Başkanı Müjdat ÖZBAHÇIVANOĞLU söz konusu gün içinde Bolu Valisi Sayın Ali SERİNDAĞ’a bir nezaket ziyaretinde bulunmuş ve etkinlik hakkında kendisine bilgi sunmuştur. Hazırlıklar Belediye Kültür İşleri Müdürü Sayın Gökhan AYDIN ile koordineli bir şekilde sürdürülmüştür. Ayrıca İl Kültür Turizm Müdür Yardımcısı Sayın Neriman GÜNER ile de etkinlik hakkında fikir teatisinde bulunulmuştur.

Etkinlik programı akşam saat 19.30’da 1.100 kişilik 17 Temmuz Kapalı Spor Salonu’nda saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başlamıştır. Müteakiben Belediye Başkanı Sayın Alaadin YILMAZ etkinliğin anlam ve önemini belirten bir konuşma yapmıştır. Bunu Dr. Mehmet ÇELENK’in (Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mezhepler Tarihi Kürsüsü öğretim üyesi) etkinlikte hazır bulunan halka sunduğu “Mevlana’nın Hayatı ve Öğretisi” hakkında 20 dakika süren tebliği takip etmiştir.

Etkinlik, Mevlana’nın hayat hikayesini ve Mevleviliği anlatan bir sinevizyon gösterisinin ardından İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nun Tasavvuf Müziği dinletisi eşliğinde sema gösterisi ile devam etmiştir. Yaklaşık iki saat süren etkinliğe Bolu halkının büyük bir ilgi gösterdiği görülmüştür. Bolulular gösteriyi ayakta alkışlayarak beğenilerini ifade etmişlerdir.

Etkinliğe Bolu Valisi Sayın Ali SERİNDAĞ da iştirak etmiştir.