ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Tokat’ta Mevlânâ Etkinliği (14 Eylül 2007)

Tokat’da etkinliğin yapılacağı 14 Eylül 2007 tarihinde Müjdat ÖZBAHÇIVANOĞLU (Daire Başkanı) ve Erol EVCİN (Kültür ve Turizm Uzman Yardımcısı) Tokat Belediye Başkanı Sayın Doç.Dr. Adnan ÇİÇEK’e bir nezaket ziyaretinde bulunmuşlar ve etkinlik hakkında kendisine bilgi sunmuşlardır. Ayrıca İl Kültür Turizm Müdür Vekili Sayın Yunis KAHRAMAN ile de etkinlik hakkında fikir alışverişinde bulunulmuştur.

Etkinlik programı akşam saat 21.30’da 3.500 kişilik Hüseyin Akbaş Spor Salonu’nda saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başlamıştır. Belediye Başkanı Sayın Doç.Dr.Adnan ÇİÇEK takiben etkinliğin anlam ve önemini belirten bir konuşma yapmıştır. Ardından Prof.Dr. Adnan KARAİSMAİLOĞLU (Kırıkkale Üniv.Fen-Edb.Fak.Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı) etkinlikte hazır bulunan halka “Mevlana’nın Hayatı ve Felsefesi” hakkında 25 dakika süren tebliğini sunmuştur.

Etkinlik, Mevlana’nın hayat hikayesini ve Mevleviliği anlatan bir sine-vizyon gösterisinin ardından Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’nun dinletisi eşliğinde sema ayini ile devam etmiştir. Yaklaşık olarak iki saat süren etkinliğe halkın büyük bir ilgi gösterdiği görülmüştür.

Etkinliğe Tokat Vali Yardımcısı Ahmet Turgay İMAMGİLLER, Tokat milletvekilleri Dilek YÜKSEL ve Osman DEMİR de iştirak etmişlerdir.