ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İran/Tahran’da Abdülbaki Gölpınarlı Sempozyumu

Edebiyat tarihçiliği alanında Türkiye’nin yetiştirdiği önemli ilim adamlarından Abdülbaki Gölpınarlı hatırasına 25-26 Haziran 2007 tarihlerinde İran/Tahran’da düzenlenen sempozyuma Türkiye’nin ve İran’ın önde gelen bilim adamları katılarak Gölpınarlı ve yapıtları hakkında konuşmalar yaptılar. Biri İran’da ve diğeri Türkiye’de düzenlenmesi kararlaştırılan sempozyumun ilk ayağı Tahran’da Miras Maktoob Kurumu tarafından organize edildi. İki günlük yoğun programa Türkiye adına katılan heyete Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Celil Güngör başkanlık yaptı. Prof. Dr. Hüseyin Hatemi, Prof. Dr. Mustafa Çiçekler, Yard. Doç. Dr. Nuri Şimşekler, Yard. Doç. Dr. Yusuf Öz ve Uluslar arası Mevlana Vakfı ikinci başkanı ve aynı zamanda Mevlana’nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi’nin de yer aldığı Türkiye heyetine İran’da T.C. Tahran Tanıtma ve Kültür Müşaviri Mehmet Kaya ev sahipliği yaptı.

İran’ın köklü kurumlarından Tahran Üniversitesi’nde gerçekleştirilen sempozyuma ilgi büyüktü. Türkiye heyetinin başkanı Celil Güngör yaptığı konuşmada İran ve Türkiye’nin edebiyat, kültür gibi alanlarda yüzyıllara dayanan yakın ilişkileri olduğuna ve her iki ülkenin de bu kültür mirasına ortak çalışmalarda bulunarak katkı sağlaması gerektiğine işaret ederken İran Miras Maktoob Kurumunun başkanı Ekber İrani de iki ülkenin köklü ilişkileri olduğunu ve bu ilişkilere katkı sağlayan Üstad Abdülbaki Gölpınarlı’yı saygıyla yâd ettiğini söyledi. İran’ın edebiyat alanındaki önde gelen bilim adamlarının katıldığı toplantıya İran Meclis Başkanı Gulam Ali Haddad Adil de iştirak ederek Üstad Abdülbaki Gölpınarlı ve O’nun Mevlana tercümeleri hakkında bir konuşma yaptı.

Sempozyumun akşamki bölümlerinde ise ilk gün sahneye çıkan Kamkarha grubu yaptığı müzik dinletisi ile izleyicileri mest etti. İkinci günün akşamında ise Türkiye’den gelen konuklar hatırına sempozyuma katılan İran’ın en ünlü klasik müzik icracısı Şeceriyan, Mevlana’nın beyitlerinden örnekler okudu. Daha sonra ise Tahran Büyükelçimiz Gürcan Türkoğlu’nun Türkiye’nin Tahran Büyükelçiliği rezidansında verilen yemeğe katılan konuklar ertesi gün de Türkiye’nin Tahran büyükelçiliğindeki kütüphaneye Abdülbaki Gölpınarlı’nın isminin verilmesi törenine katıldılar. Tahran’da bulunduğu sürece büyük bir alaka ile karşılaşan Türkiye heyeti aynı zamanda İran Milli Kütüphanesi ve diğer kurumları gezerek bilgi aldılar ve İran yetkilileri ile gelecekte beraber gerçekleştirilebilecek projeler hakkında müzakerelerde bulundular. Üstad Abdülbaki Gölpınarlı Sempozyumunun ikinci ayağı yine her iki ülkenin önde gelen bilim adamlarının katılımlarıyla 9-10 Ekim 2007 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek.