ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Ege'de Mevlana Etkinlikleri


1. Kütahya Etkinliği
Kütahya’da etkinliğin yapılacağı 5 Haziran 2007 Salı günü Daire Başkanı Müjdat ÖZBAHÇIVANOĞLU ve Kült.Tur.Uzm.Yard Erol EVCİN Kütahya İl Kültür Turizm Müdür Vekili Sayın Nihat DEĞİRMENCİ ile etkinlikler hakkında bir görüşme yapmıştır. Ardından Kütahya Belediye Başkanı Sayın Mustafa İÇA’ya bir nezaket ziyaretinde bulunulmuş ve etkinlikler hakkında bilgi sunulmuştur. Etkinlik programı akşam saat 20.30’da 3.500 kişilik Dumlupınar Kapalı Spor Salonu’nda saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlamıştır. Belediye Başkanı Mustafa İÇA’nın etkinliğin anlam ve önemi hakkındaki konuşmasından sonra Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Süleyman Uludağ “Mevlana’nın Hayatı ve Öğretisi” hakkında 20 dakika süren bir tebliğ sunmuştur. Etkinliğe Kütahya Valisi Sayın Şükrü Kocatepe de iştirak etmiştir.
Etkinlikler İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nun Tasavvuf Müziği eşliğinde icra edilen sema ayini ile devam etmiştir. 2.500 kişilik Dumlupınar Spor Salonu’ndaki etkinliğe halkın büyük bir ilgi gösterdiği görülmüştür.

2. Manisa Etkinliği
Etkinlikler 6 Haziran 2007 Çarşamba günü itibariyle Manisa’da devam etmiştir. Söz konusu günde Bakanlığımızı temsilen Müjdat ÖZBAHÇIVANOĞLU ve Erol EVCİN İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Erdinç KARAKÖSE ve Manisa Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Sayın Mümin DENİZ ile etkinlikler hakkında birer görüşme yapmışlardır. Ardından Belediye Başkan Yardımcısı Recep KAFES makamında ziyaret edilmiş ve yapılacak etkinlik hakkında bilgi sunulmuştur. Akşam saat 21.00’dan itibaren 1.500 kişilik Manisa Atatürk Spor Salonu’nda Belediye Başkanı Sayın Bülent KAR’ın açılış konuşması ile başlayan etkinlikte Manisa Valisi Sayın Refik Arslan ÖZTÜRK de hazır bulunmuştur. Etkinlik Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet DEMİRCİ’nin Mevlana’yı çeşitli yönleriyle anlatan tebliğiyle devam etmiş ve Tasavvuf Müziği eşliğinde sema ayini ile sonuçlanmıştır.
Salonda toplanan izleyiciler etkinlikten duydukları memnuniyeti yoğun alkışları ile ifade etmişlerdir.

3. Denizli Etkinliği
Ege bölgesinde Mevlana etkinliklerinin yapıldığı son ilimiz Denizli olmuştur. 9 Haziran 2007 Cumartesi günü bakanlığımızı temsilen Şube Müdürü Mehmet KARACA ve Kültür Turizm Uzman Yardımcısı Erol EVCİN Denizli Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Sayın Nuray KARAYEL’i ziyaret etmişler ve yapılacak etkinlikler hakkında bir görüşme yapmışlardır.
Aynı günün akşamı saat 21.00’da Denizli Kongre ve Kültür Merkezi’nde başlayan etkinlikte Denizli milletvekili Sayın Mehmet Salih ERDOĞAN, Vali Yardımcısı Mustafa GÜNEY ve Belediye Başkanı Sayın Nihat ZEYBEKCİ hazır bulunmuşlardır. Etkinlik kısa bir sunumun ardından Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mantık Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim EMİROĞLU’nun slayt eşliğinde verdiği “Mevlana’nın İşaret Ettiği Yanlışlar” konulu tebliği ile başlamıştır. Yaklaşık bir saat süren tebliğin ardından Tasavvuf müziği eşliğinde sema ayini icra edilmiş ve etkinlik izleyicilerin coşkun alkışlarıyla son bulmuştur.