ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

MEVLÂNÂ CELÂLEDDÎN-İ RÛMÎ 800. Doğum Yıldönümü Kutlamaları 31.05.2007 Brüksel

UNESCO’nun iştirakiyle 2007 yılı
MEVLÂNÂ CELÂLEDDÎN-İ RÛMÎ 800. Doğum Yıldönümü Kutlamaları
31 Mayıs 2007


UNESCO’nun 3-21 Ekim 2005 tarihleri arasında Paris’te gerçekleştirdiği 33. Genel Konferansı’nda, 2007 Yılında Kutlamalarına İştirak Edeceği Yıldönümleri Listesi’nde resmi olarak ilân ettiği “Mevlânâ Celâleddîn Rûmî’nin 800. Doğum Yıldönümü” T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca dünya ölçeğinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.
İnsanlığın ortak kültürel mirasının temel yapıtaşlarından biri olan Mevlânâ Celâleddîn Rûmî’nin 800. Doğum Yıldönümü” Kutlamaları kapsamında T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 2007 yılı içinde gerçekleştirilecek etkinlikleri vesilesiyle Türkiye esasen “Mevlânâ” ortak paydasında Medeniyetler İttifakının geliştirilmesinde önemli bir misyon üstlenmiştir.
Bu çerçevede “Mevlânâ’nın 800. Doğum Yıldönümü” T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca dünya ölçeğinde 5 kıtada birçok şehirde planlanan etkinliklerle 2007 yılı boyunca kutlanacaktır. Mevlânâ’nın 800. Doğum Yıldönümü Kutlama etkinliklerinin dördüncüsü Brüksel’de gerçekleştirilmiştir. 29 Mayıs 2007 tarihinde Le Cirque Royal’de tertiplenen etkinliğe Türkiye’den T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu, öğretim üyeleri, edebiyat ve sanat adamları ve basın mensuplarından oluşan 39 kişilik bir heyet katılmıştır.
T.C. Brüksel Büyükelçiliği ve Brüksel üst düzey yetkilileri, bilim-edebiyat-sanat-fikir ve kanaat önderlerinin davetli olduğu etkinlik programı saat 19.00’da Türkiye’nin kültürel tanıtımının yapıldığı sunum ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Faruk ŞAHİN’in açılış konuşması ile başlamıştır. Program, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. İsmail TAŞPINAR tarafından verilen “Mevlânâ ve Sema” başlıklı konferans ve Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’nca icra edilen Mevlevî Semâ Gösterisi ile devam etmiştir. Resepsiyonla sonlanan gecede davetlilere Mevlânâ ve Türkiye tanıtımına ilişkin yazılı ve görsel hediyeler dağıtılmıştır.