ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Turizm Haftası Sonuç Raporu

BAKANLIĞIMIZCA 2007 YILI TURİZM HAFTASI KAPSAMINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN ETKİNLİKLER

 

Toplumda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılmasını sağlamak amacıyla, her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan "Turizm Haftası"; 2007 yılında da sektör ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla tüm illerimizde çeşitli etkinliklerle kutlanmıştır.

Gelenekselleşen ve bu yıl otuz birincisi kutlanan "Turizm Haftası"nın açılışı Bakanımız Sayın Atilla KOÇ tarafından Hatay’da gerçekleştirilmiştir.

15 Nisan 2007 günü Saat 11:00’de Bakanımız Sayın Atilla KOÇ’un Hatay Valilik Makamı’nı ziyaretiyle başlayan program; Atatürk Anıtı’na çelenk sunma, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Hatay Valisi Sayın Ahmet KAYHAN ile Bakanımız Sayın Atilla KOÇ’un açılış konuşmalarını yapmalarıyla devam etmiştir. Daha sonra Bakanımız Sayın Atilla KOÇ Belediye Başkanını Makamında ziyaret etmiş ve akabinde Hatay Arkeoloji Müzesi’nin önünde Şenköy İhtiyar Folklor Ekibininin gösterisini izlemiştir. Hatay Arkeoloji Müzesi’nin ana mozaik salonunda Cemaatlerden oluşan Gökkuşağı Korosu dinletisinin ardından, 53 eserden oluşan Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Karma Sergisinin açılışı yapılmıştır. Sergi’de Ebru Sanatçısı Güler ELHAN ebru yapımıyla ilgili bir gösteri sunmuştur.
Ardından restore edildikten sonra hizmete sunulan Tarihi Köşk’ün açılışı yapılmıştır. Bakanımız Sayın Atilla Koç dünyanın ilk Katolik Kilisesi olan St. Piyer Kilisesi ile Habib-i Neccar Camii’nde incelemelerde bulunmuş ve akşam yemeğinin ardından Hatay’dan ayrılmıştır.
Aynı Akşam Hatay Kültür Merkezi’nde Cemaatlerden oluşan Gökkuşağı Korosu cemaat liderlerinin de izlediği dinletiyi sunmuştur.

Ayrıca hafta süresince;

* Hatay Kültür Merkezi’nde "Fotoğraflarla Hatay" Sergisi açılmış,

* Hatay Kültür Merkezi’nde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü T. S. M. Korosu konser vermiş,

* Polis Meslek Yüksekokulu’nda "Hatay’ın Turizmdeki Yeri" konulu bir konferans düzenlenmiş,

* Öğrenci grupları için Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi, Payas Kalesi, Cin Kulesi, İssos
Harabelerini kapsayan bir gezi yapılmış,

* Hatay Kültür Merkezi’nde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü T. H. M. Korosu bir konser vermiştir.