ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Konya'da Gerçekleştirilen Karagöz ve Hacivat Figürleri Fotoğraf Sergisi

Genel Müdürlüğümüzce; Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezindeki fotoğraf arşivinden yararlanarak, Ukrayna, Polonya, Kırım,Tatar Cumhuriyeti ve Anadolu Üniversitesine bağlı tiyatro guruplarının katılımıyla Selçuk Üniversitesi tarafından bu yıl 2.’si düzenlenen “Uluslararası Tiyatro Festivali” kapsamında, Karagöz ve Hacivat Tasvirleri sergisini açılmıştır.

Sergi, Karagöz oyununun bugün artık hayatta olmayan büyük ustaları Hayali Küçük Ali (Muhittin SEVİLEN), Ragıp TUĞTEKİN, Tuncay TANBOĞA(Torun ÇELEBİ) ve halen bu sanatı sürdürmekte olan Orhan KURT ile Metin ÖZLEN’e ait nadide tasvirlerden oluşturulmuştur.

Sergi, Festivalin açılış günü olan 26 Mart 2007 tarihinde Karagöz Sanatçısı Hayali Mahmut Hazım KISAKÜREK tarafından sergilenen Karagöz oyununun ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şefik BİLİR tarafından açılmıştır.

30 Mart 2007 tarihine kadar devam eden sergiye yerli ve yabancı tiyatro grupları,Üniversite öğrencileri ve ziyaretçiler yoğun ilgi göstermişlerdir.

Genel Müdürlüğümüz görevlilerince, sergiyi gezen tüm ziyaretçilere tasvirler ve Karagöz oyunu hakkında aydınlatıcı bilgiler verilmiş; ayrıca dev ekranlarda, sergi süresince devamlı olarak Karagöz-Hacivat oyunu örnekleri oynatılmıştır.

Üniversite yetkilileri, yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından büyük beğeniyle izlenen serginin Tiyatro Festivaline önemli katkı sağladığını ifade etmişlerdir.

FOTOĞRAF GALERİSİ