ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca 2007 Yılı Nevruz Etkinlikleri Kapsamında Gerçekleştirilen Faaliyetler

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NCA
2007 YILI NEVRUZ ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA
GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER


Geleneksel kültür değerlerimiz içerisinde önemli bir yere sahip olan Nevruz, 21 Mart tarihinde ülkemiz genelinde Bakanlığımız koordinasyonunda çeşitli etkinliklerle kutlanmıştır.

ANKARA’YA DAVET EDİLEN ÖĞRENCİLER

2007 Yılı Nevruz etkinlikleri çerçevesinde 19-22 Mart 2007 tarihleri arasında Ankara’daki kutlamalar için 20 ilden (Artvin, Balıkesir, Bilecik, Diyarbakır, Elazığ, Gümüşhane, Kastamonu, Kayseri, Nevşehir, Siirt, Sinop, Sivas, Uşak, Van, Zonguldak, Bayburt, Batman, Şırnak, Iğdır ve Kilis) davet edilen (her ilden 1 öğretmen ve 4 öğrencinin katıldığı) 100 kişilik grup ile “Türk Kültüründe Nevruz” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren 12 öğrenci ve velilerinden oluşan 24 kişi, kendileri için hazırlanan gezi programına ve Nevruz etkinliklerine katılmışlardır.

 

20 MART 2007 GÜNÜ KONUK ÖĞRENCİLER İÇİN HAZIRLANAN GEZİ PROGRAMI

Saat 09.30’da TÜRKSOY tarafından ülkemize davet edilen konuklar ve Bakanlığımızca Ankara’ya davet edilen öğrenci, öğretmen ve veliler tarafından Anıtkabir ziyaret edilmiş, mozoleye çelenk konulmuş ve Anıtkabir Müzesi gezilmiştir. Daha sonra sırasıyla; Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Müzeleri, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Rahmi Koç Müzesi, Resim Heykel ve Etnografya Müzeleri gezilmiştir. Aynı gün akşam saat 20.00’de Küçük Tiyatro’da Devlet Tiyatroları sanatçıları tarafında sahnelenen “Şahane Düğün” adlı oyun izlenmiştir.

21 MART 2007 TARİHİNDE ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRİLEN NEVRUZ ETKİNLİKLERİ

21 Mart günü sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki ayrı program gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede;

İlk program; TRT Arı Stüdyosunda sabah 07.00’de canlı yayın programı ile başlamış, Türkî Cumhuriyetleri başta olmak üzere dünyadaki Nevruz Kutlamaları ekrana getirilmiş, Nevruz konulu kısa filmler, belgeseller ve söyleşilere yer verilmiştir. Saat 10.00’da stüdyo önünde Mehter Takımı ve Devlet Halk Dansları Topluluğu’nun gösterileri başlamıştır. Sayın Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN, Bakanımız Atilla KOÇ, Devlet Bakanları Beşir ATALAY ve Mehmet Ali ŞAHİN, Ankara Valisi Kemal ÖNAL, Büyükelçiler ve protokolün yerlerini almasının ardından, Sayın Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN Nevruz’un anlamını ve önemini belirten bir konuşma yaparak kutlamaları başlatmış, ardından Nevruz Ateşi yakılmış, demir dövülmüş ve yumurta tokuşturulmuştur.

Sayın Başbakan ve protokolün stüdyoya geçmesinin ardından, TÜRKSOY ve TRT tarafından davet edilen yabancı topluluklar gösteriler yapmışlardır. “Türk Kültüründe Nevruz” konulu yarışmaların birincilerine ödülleri Sayın Başbakan tarafından verilmiş, TÜRKSOY’un hazırladığı resim ve fotoğraflar ile ödüllü eserler stüdyoda sergilenmiştir. Stüdyo önünde ve stüdyoda gerçekleştirilen etkinliklerin tamamı TRT–1, TRT-İNT ve TRT TÜRK kanallarında canlı yayınlanmıştır.

İkinci program ise 12.00–21.00 saatleri arasında Keçiören’de gerçekleştirilmiştir.

Belediye binasının önündeki kutlamalar saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın çalınması ile başlamış, Protokol konuşmalarının ardından Sayın Bakanımız tarafından “Türk Kültüründe Nevruz” konulu yarışmalarda ikincilik, üçüncülük ve mansiyon ödülü kazanan öğrencilere ödülleri verilmiştir. Daha sonra, Nevruz Ateşi yakılmış, pilav ikramı yapılmış, TÜRKSOY tarafında ülkemize davet edilen sanatçılar ve topluluklar ile Türkiye’den çok sayıda sanatçı ve topluluk gösteriler yapmış, ardından ses sanatçısı Nazlı ÖKSÜZ tarafından bir konser verilmiştir. Etkinlikler Keçiören Belediyesi tarafından akşam saat 19.00’da Estergon Kalesi’nde verilen Nevruz yemeği ve havai fişek gösterileri ile sona ermiştir.

 

YAYIN VE TANITIM ETKİNLİKLERİ

* Nevruz konulu 12.000 adet 8 farklı afiş,
* Nevruz konulu 5.000 adet İngilizce, 10.000 adet Türkçe broşür,
* Nevruz konulu 30.000 adet el ilanı,
bastırılarak,
* Nevruz konulu 1000 adet CD ve 1000 adet çizgi film CD’si çoğaltılarak
etkinliklerde dağıtılmak üzere tüm illere gönderilmiştir.

KONSERLER:

Bakanlığımız sanatçıları tarafından 5 ilde (Mardin, Siirt, Batman, Kars ve Bingöl) Nevruz Konserleri gerçekleştirilmiştir.

İLLERDE VALİLİKLER ARACILIĞI İLE YÜRÜTÜLEN ETKİNLİKLER

Yayınlanan Nevruz genelgesi ile Nevruz etkinliklerinin yürütülmesinde dikkat edilecek hususlar belirlenmiş, kutlamalara yoğun ve etkin katılımın sağlanması istenmiştir. Bu çerçevede;
Bakanlığımızca hazırlanıp illere gönderilen Nevruz konulu spot ve çizgi filmlerin yerel yayın yapan televizyon kanallarında yayınlanması için girişimlerde bulunulmuş,
Yerel basında Nevruz konulu yayınlara yer verilmesi sağlanmış,
Bakanlığımızca hazırlanıp illere gönderilen Nevruz konulu afiş, broşür ve el ilanlarının dağıtımı gerçekleştirilmiş,
Nevruz konulu yayınlardan oluşan kitap sergileri açılmış,
İllerde bulunan üniversitelerle işbirliği yapılarak Nevruz konulu konferans, panel ve söyleşiler düzenlenmiş,
Kamu kurum ve kuruluşları işbirliğinde ağaç dikimi çalışmaları yapılmış,
Halk ozanlarının ve mahalli sanatçıların kutlamalara etkin katılımları sağlanmıştır.