ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İtalya'da Yapılan Geleneksel Oyun ve Oyuncak Yarışmasında Türkiye Birinci Oldu

Bakanlığımız ve Büyük Kolej işbirliğiyle İtalya’nın Salerno kentine bağlı Massicelle kasabasında düzenlenen “Geleneksel Oyun ve Oyuncak Yarışması”nda Türkiye birincilik kazandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü Halk Kültürü İhtisas Arşivi’nden yararlanılarak hazırlanan “Yağmur Gelini” ve “Aç Kapıyı Bezirgânbaşı” adlı geleneksel çocuk oyunları Büyük Kolej öğrencileri tarafından oynandı. İtalya’da 7-10 Eylül 2006 tarihleri arasında düzenlenen yarışmada 5 ülkeden 6 grup yarıştı. Türkiye dışında Estonya, İtalya, Fas ve Fransa’nın katıldığı yarışma festival havası içinde geçerken; konuk çocuklar; çeşitli atölye çalışmalarına katılarak el becerilerini geliştirip birbirlerinin kültürlerini öğrenerek kaynaştılar.

Ritüel nitelikli bir oyun olan “Yağmur Gelini” ile geçmişi oldukça eskiye dayanan “Aç Kapıyı Bezirgânbaşı” adlı oyunların yanı sıra “Ceviz Fırıldağı” adlı Anadolu oyuncağı da ilgi çekti.

Yarışmanın yapıldığı 9 Eylül günü Roma’dan Salerno’ya gelen Kültür ve Tanıtma Müşavirimiz Serra AYTUN da Türkiye ekibine moral verirken Kültür ve Turizm Bakanlığı Folklor Araştırmacısı Ceren GÖĞÜŞ ile Büyük Kolej öğretmenleri Ebru ÇAKMAK (Drama) ve Deniz DOĞU’nun (Müzik) çalıştırdığı 9 öğrenci (Can ERSAK, Baran ŞAHİN, İrem GÖL, Buğçe AĞCA, Deniz BİLGİN, Başak HANÇERLİOĞULLARI, Ege TÜTÜNCÜ, Kutay TARAKÇIOĞLU, İnci ÖZKAZANÇ) bu yıl ilki düzenlenen yarışmanın dışında diğer oyun ve tekerlemeleri de diğer ülke çocuklarına öğreterek Salerno’da sıcak bir atmosfer yarattılar.

Kültürlerin buluştuğu Salerno’da; oyunun ve oyuncağın kültür aktarımında oynadığı büyük rolün yanı sıra çocukların kişilik ve el becerilerinin gelişimindeki önemi de vurgulandı.