ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Türk Kültüründe Nevruz Konulu Resim, Şiir ve Kompozisyon Yarışmaları Hakkında Basın Bülteni

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce, Türk dünyasının ve dünya tarihinin en eski mevsimlik bayramlarından olan Nevruzun tanıtılması, konuya ilişkin değerlerimizin kuşaktan kuşağa aktarılması ve gençliğimizin insan ve doğa sevgisini, hoşgörü ve yardımlaşma duygularını pekiştirerek milli, tarihi ve kültürel değerlerimize sahip çıkarak yetişmelerini sağlamak amacıyla “Türk Kültüründe Nevruz” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları düzenlenmiştir.

Yarışmalar, yurtiçinde tüm resmi ve özel ilköğretim okulları ile lise ve dengi okulları, Türk çocuklarına yönelik olarak açılmıştır.

Bu yarışmalar ile ilgili olarak hazırlanan şartnameler yurtiçinde tüm valiliklere, Dışişleri Bakanlığına gönderilmiştir.

Resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları için yurt içinden gönderilen eserler, 27-28 Nisan 2006 tarihlerinde, değerlendirme kurulları tarafından incelenerek değerlendirilmiş ve aşağıdaki şekilde sonuçlanmıştır.

Buna göre;

RESİM DALINDA:

İL ADIADI VE SOYADIOKUL ADIDERECE
KARAMANAyşegül AKGÖZ Özel Cevher Hatun  İÖO BİRİNCİ
AYDINLeyla ŞAHİNÖzel Başak Koleji İKİNCİ
İZMİRSinem ŞENERM.E.V.Özel   İÖOÜÇÜNCÜ
İZMİRDamla NAMSAN Doğa Etüt Mer. KarşıyakMANSİYON

ŞİİR DALINDA:

İL ADIADI VE SOYADIOKUL ADI DERECE
KARS Zehra BAHAR  GEYKafkas Üniv.Kal.Vakfı Öz. İÖO BİRİNCİ
BURSA Burcu BURGAZ Bursa Öz. Namık Sözeri İÖO İKİNCİ
MANİSA Naciye Betül DOĞAN Celal Şükrü Sayınsay İÖO  ÜÇÜNCÜ
ADANASümeyra ATEŞŞehit Mehmet Çalışkan  İÖOMANSİYON

KOMPOZİSYON DALINDA: 

İL ADIADI VE SOYADI OKUL ADIDERECE
KARAMANOzan TUZCUKaraman Anadolu Lisesi BİRİNCİ
NEVŞEHİRZübeyde SAYGIL Anadolu Öğretmen LisesiİKİNCİ
ARDAHANMerve Nur GÖRMÜŞ Ardahan Lisesi ÜÇÜNCÜ
AĞRIMeryem YAZICIKız Meslek Lisesi MANSİYON

Ödül töreni 13 Haziran 2006 tarihinde saat 14.00’te Adnan Ökten İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü salonunda yapılacak olup ayrıca, resim yarışmasında dereceye giren eserler ile sergilenmeye değer görülen resimlerden oluşacak bir sergi açılacaktır.

Ödül töreni sırasında, dereceye giren öğrencilere para ödülü yanında Kültür ve Turizm Bakanlığı yayınlarından kitap seti armağan edilecek, plaket ve başarı belgesi verilecek, öğretmen ve okul müdürlerine de teşekkür belgesi verilecektir.