ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

VI. Mahalli Halk Oyunları Yarışması

Geleneksel kültürümüzün önemli dallarından biri olan halk oyunlanmızdaki bozulmaları önlemek, otantik yapısını bozmadan uygulayan mahalli nitelikli halk oyunları toplulukları ile kaynak kişileri desteklemek, geleneksel yapılarıyla görsel kayıtlarını yaparak arşivlemek, aynı zamanda çağdaş uygulamalara da kaynak sağlamak amacıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2000 yılından beri düzenlenerek geleneksel hale getirilen "Mahalli Halk Oyunları Yarışması" nın altıncısı, Gölbaşı Belediyesi işbirliğinde, 14 Kasım 2005 tarihinde Ankara'da yapılacaktır.

Yarışmaya Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce yapılan alan araştırmaları sonucunda belirlenen 10 topluluk davet edilmiştir. Halk oyunları topluluklarında, oyuncuların yaş ortalamalarının yüksek olması ve sahneye çıkmamış olmasına önem verilmektedir.

Büyük beğeni toplayan ve bir festival havasında geçen yarışmanın hedefi, yarışmadan çok, oyunları doğal ortamında oynandığı şekliyle doğru biçimde kamuoyuna sunmaktır.

Opera binasındaki Büyük Tiyatro salonunda yapılacak yarışma, saat 13.00'te başlayacak ve aşağıda belirtilen illerden halk oyunları topluluklarının katılımıyla gerçekleştirilecektir.

*Adana
*Antalya
*Ardahan
*Çankırı
*Gümüşhane
*Isparta
*Malatya
*Mardin
*Muş
*Niğde

Aynı gün akşam yarışmanın galası ve ödül töreni yapılacaktır. Gecede, halk oyunları toplulukları birer oyunla gösterilerini sunacak ve ödülleri  Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Atilla KOÇ tarafından verilecektir.