ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Yaşamı boyunca Türk halk bilimine sunduğu katkılarla tanınan Prof. Dr. Sedat Veyis Örnek, Ankara Üniversitesi bünyesinde düzenlenen bir etkinlikle anıldı.

Bir Halkbilimciyi Anmak: Sedat Veyis Örnek

Yaşamı boyunca Türk halk bilimine sunduğu katkılarla tanınan Prof. Dr. Sedat Veyis Örnek, Ankara Üniversitesi bünyesinde düzenlenen bir etkinlikle anıldı.

“Sedat Veyis Örnek Sözlü Tarih, Biyografi ve Belgelik Çalışması” adı altında Sedat Veyis Örnek sanal belgeliği oluşturma ve biyografisini yazma çalışmalarını yürüten proje grubunun hazırladığı anma etkinliği; Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İBİŞ, Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülkadir GÜRER ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ’in konuşmalarıyla başladı. Katılımın yoğun olduğu etkinliğe, Sedat Veyis Örnek’in eğitim ve aile yaşamına tanıklık etmiş yakınları da katıldı.

Programda, hayatını folklor çalışmalarını bilimsel bir temele oturtmaya vakfeden Prof. Dr. Sedat Veyis Örnek’in akademik çalışmalarının ve sanal biyografisinin yer aldığı slaytlara yer verildi.

 

Etkinlikte yaptığı konuşmada, Prof. ÖRNEK’in 1966 yılında kurulmasına ön ayak olduğu folklor enstitüsünün çalışmalarını, bugün kendi bünyelerinde sürdürdüklerini açıklayan Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ, bu yaklaşımla yetişen folkloristlerin önemli bir çoğunluğunun bugün Genel Müdürlüğü oluşturan kadroda yer aldığını söyledi. Halk Kültürü araştırmalarına önem ve destek vererek, kendi bünyelerinde yürüttükleri halkbilim çalışmalarını Ankara Üniversitesiyle ortak platformlarda sürdürmekten duydukları mutluluğu dile getiren Okan İBİŞ, bundan yıllar önce halk bilimine önem veren, değer katan Sedat Veyis Örnek ve onun gibi hocaların  oluşturduğu tarihsel hafızanın korunması için her zaman katkıda bulunacaklarını ifade etti.