ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu 2. Büyük Buluşma Toplantısı Yapıldı.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonunu iki yılda bir düzenlediği “UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Büyük Buluşması” 2. toplantısı 31 Ekim-1 Kasım 2014 tarihleri arasında Antalya’da düzenlendi.

Toplantıda, UNESCO vizyonu ve bu doğrultuda Milli Komisyon bünyesinde faaliyet gösteren İhtisas Komitelerinin öncelik alanlarının belirlenmesi, Milli Komisyonun UNESCO Merkez ile etkileşiminin değerlendirilmesi ve 2015 UNESCO Genel Konferansı için ortak akıl geliştirmeye yönelik bilgi alışverişinde bulunuldu. Toplantıya, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Genel Kurul, Yönetim Kurulu ve İhtisas Komitesi üyeleri, bilim insanları ve bürokratlardan oluşan 150 civarında katılım oldu.

İki gün süren toplantılarda eğitim, sosyal ve beşeri bilimler, kültür, bilgi ve iletişim ile doğa bilimleri alanlarında paneller düzenlendi. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu 2, Buluşmasında Büyük Buluşmasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Dünya Kültürel Miras Listeleri Türkiye’den unsur kazandırmada iyi durumda olduğu vurgusu yapılarak, UNESCO ile ilişkilerde ortak akıl ile hareket edilmesinin önemine dikkat çekildi.

Düzenlenen toplantıya katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ, 24-28 Kasım 2014 tarihleri arasında Paris'te gerçekleştirilecek olan UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetlerarası Komite toplantısına, başkanlığında oluşturulan uzman bir ekip ile Türkiye’yi temsilen katılacaklarını görüşülecek olan -Türkiye adına sunulan- “Türk Kağıt Süsleme Sanatında Ebru” dosyasının ve yine Türkiye moderatörlüğünde sunulan “Bahar Bayramı: Hıdırellez/ St.George ortak dosyası”nın temsili listeye alınmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Daha önce Türkiye’den temsili listeye alınan 11 unsur ile birlikte UNESCO Temsili Listesinde 13 değerimiz olacak dedi. Bu unsurlarımız ile ilgili yurt içinde ve yurd dışında ses getirici önemli çalışmaklar yapacaklarını vurguladı.